Buradasınız :Haberler

Yucin

Polis Hacker lara Yetki Verildi

İçişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Organizasyonları'nın planı yeni geliştirmesine rağmen, Avrupalı bakanlar bu hareketi geçtiğimiz ay onaylamıştı. Bakanlar, aynı zamanda Britanya'daki bilgisayarlardan bilgi toplaması için polise izin vermenin planlarını yapıyor. Diğer kanun uygulayan ajanslara da bu yetkinin verilebileceği belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı, herhangi bir hacklemenin öncelikle vilayet polis müdürü tarafından onaylanması gerektiğini doğruladı. Aynı zamanda gerekli olduğu takdirde suç araştırması süresince, tüm Avrupa Birliği üyesi eyaletlerin kanun uygulayan bürolarına da aynı şekilde İngiltere'deki bilgisayarları hackleme yetkisi verilmesi de düşünülüyor.

Gönderilen e-posta içerikleri, websitesi browserları ile wireless ağlarının görüntülerini iletecek olan key-logging (klavyede basılan tüm tuşları kaydeden bir program) ve uzaktan araştırma gibi teknolojiler, polisin kullanmayı düşündüğü yöntemlerden sadece bazıları.

Bu taslaklar sivil toplum gruplarını kızdırdı. İnsan hakları örgütü Liberty'nin Başkanı Shami Chakrabarti, Independent Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "Bu birisinin kapınızı kırıp içeri girmesinden farklı bir şey değildir. Dokümanlarınız soyulup soğana çevrilecek ve bilgisayar sürücüleriniz ele geçirilecek" dedi. Chakrabarti, bu harekete yasal yollarla karşı çıkmaya hazırlanıyor.

ZAMAN